Kontakt
Liška Bystrouška
+420 733 527 799
info@skolkabystrouska.cz
Zdibsko 163
250 67 Klecany

PÁTEK_16.4.

RANNÍ CVIČENÍ

Rozcvička s Kájou

https://www.youtube.com/watch?v=7VhSsTr4aX0

Básnička s pohybem:

Jablíčko, jablíčko                   Dlaně proti sobě, jako by v nich bylo jablíčko a otáčíme s nimi

kulaté jak sluníčko                Oběma rukama uděláme velké kolo

sladké jako med                    Hladíme si bříško

puso sněz ho hned!              Tleskáme do rytmu

KOMUNITNÍ KRUH

 • OTÁZKA DNE: Je něco, co tě trápí nebo s čím si nevíš rady?

TÉMA TÝDNE: V ZDRAVÉM TĚLE-ZDRAVÝ DUCH

S dětmi si budeme celý týden povídat na téma zdraví a jak o něj pečovat. Každý den pak probereme podrobněji jeden z hlavních pilířů, které naše zdraví tvoří a udržuje (strava, pohyb, hygiena, duševní očista).

 • OPAKUJEME:

◦   Opakujeme z celého týdne formou otázek a děti by již měly odpovídat.

 • NOVÉ:
  • Aby bylo zdravé naše tělo, musíme se především dobře cítit. Co ti dělá radost? Co tě trápí? Máš z něčeho obavy?
  • Co můžeme dělat pro to, abychom se cítili dobře? ( spánek 8h – tělo odpočívá a nabírá nové síly, pomazlit se s rodiči, hrát si s kamarády, chodit do přírody, mazlení se zvířátky a starání se o ně, více se hýbat – méně koukat na televizi/do počítače)
  • Co dělat, když nás něco trápí? Když tě něco trápí a ty si to necháš pro sebe, nechce se ti hrát a být s ostatními. Můžeš z toho i onemocnět. Když o svém trápení někomu povíš, uleví se ti a možná najdeš řešení svých problémů.
  • Vidět na věcech to dobré. Někdo ráno vstane a vidí, že prší a už je naštvaný. K tomu ale přece není důvod. Co se dá dělat, když je špatné počasí? ….i tak se dá prožít krásný den.

(Děti jsou velice vnímavé a nejvíce se učí od nás dospělých (rodičů, prarodičů, učitelů) tím, že vidí a cítí, jak se k sobě a k druhým chováme, jaký máme přístup k životu a k řešení situací, v jakých pocitech a emocích nejčastěji setrváváme. Proto bychom se o svou duševní hygienu měli v první řadě starat my :-) )

VIZ OBRÁZEK
Svačinka cca 20-30min

TĚLESNÁ VÝCHOVA

Nejprve se zahřejeme s prasátkem Pigy:

https://www.youtube.com/watch?v=Mf8FYm9NnVM  

SKÁKACÍ PANÁK

Aneb trénujeme skoky na jedné noze. (Menší děti můžou skákat nohama oběma)

Potřebujete: křídu a kamínek (nejlépe placatý)

Pravidla:

 • Nakreslete na zem panáka. Čtverce musí být dost velké na 1 nohu.
 • Obvykle navrhneme místo pro číslo 9 tak, jak je vyobrazeno na obrázku, jako malou zastávku. Toto místo je pro hráče místem, kde se může otočit nebo získat svou ztracenou rovnováhu zpět.
 • Hoďte placatý kámen/mušli/knoflík na první skákací pole. Předmět musí dopadnout přímo do čtverce, aniž by se dotýkal stran či odskočil pryč. Pokud se vám nepodaří trefit doprostřed, musíte kámen předat spoluhráči. Skákacího panáka může hrát i jednotlivec. V tomto případě si určete hrací pravidla sami, aby vám vyhovovala.
 • Skákejte po všech políčkách až na to, které jste si označili kamenem, to přeskočte. Po každém čtverci pouze jednou nohou. Kterou nohou začnete je na vás. Není možné mít na zemi obě chodidla v jednu chvíli. Pouze v případě, když jsou na zemi dva čtverce vedle sebe. V tom případě můžete položit na zem obě nohy a to do čtverců vedle sebe. Pokud skočíte na špatný čtverec nebo na čáru, hraje váš spoluhráč.
 • Zvedněte svoji značku při zpáteční cestě. Až se dostanete na poslední číslo, tak se otočte (zůstaňte stále na jedné noze) a skákejte zpět. Při zpáteční cestě, až budete na čtverci těsně před tím, který máte označený, tak se sehněte (stále na jedné noze) a zvedněte ho. Poté přeskočte tento čtverec a dokončete panáka.
 • Předejte štafetu dalšímu. Pokud se vám bezchybně podařilo dokončit první kolo, tak při příštím kole hoďte předmět na druhé políčko. Vaším cílem je dokončit všechna kola při použití značkovacího předmětu na každém čtverci. První člověk, který takto hru dokončí, vyhrává!

FOTO OBRÁZEK

PŘEDMATEMATICKÁ PŘÍPRAVA

KOLIK ČERVŮ ZDE SVAČILO

(k výrobě jablíček z papíru si můžete pustit písničku Jablkodomek o jablku a červíkovi - https://www.youtube.com/watch?v=TK3VowcomOQ )

 • Nakreslíme a vystřihneme několik šablon ve tvaru jablka (mohou být je kolečka – obkreslíme dno hrníčku)
 • Na každé jablko děrovačkou uděláme různý počet dírek (pokud nemáme děrovačku, nakreslíme puntíky)
 • Dítěti pak střídavě podáváme různá jablka a ono počítá, kolik červů kouslo do jablka.
 • Poté může ještě jablka seřadit od nejmenšího počtu dírek po největší.

Pobyt a hra venku

OBĚD

Příprava a sklízení.

ODPOČINEK

Při pohádce...