Kontakt
Liška Bystrouška
+420 733 527 799
info@skolkabystrouska.cz
Zdibsko 163
250 67 Klecany

ČTVRTEK_2.4.

PDF VERZE - ČTVRTEK 2.4.

Ranní cvičení

Kuřátko VIDEO 

Kuřátko má malé nožky,                            děti se drží za ramena a dělají křidélka

Po dvorku si cupitá.                                  cupitají na místě

Za ním slípka hop hop hop,                        skáčou na místě snožmo

A pak kohout skok skok skok.                    skáčou do prostoru

 

Motýl VIDEO

Poletuje motýl tiše,                                     děti chodí po špičkách, mávají rukama jako křídly

křidélka má jako z plyše.

Dosedne na kytičku,                                    sednou si do dřepu

odpočívá chviličku.

Pak poletí zase dál,                                      běhají po místnosti a mávají rukama jako křídly

jako by se dětí bál.

Komunitní kruh

1. Otázkou dnešního dne je….. Kterou knihu máš rád/a? Proč?

2. Opakování básniček

3. Opakování písničky

4. Velikonoční osení

Popis zvyku

Asi deset dní před Velikonocemi si hospodyňky zasely do květináčů nebo truhlíků obilí. Hrst žita nebo pšenice lehoučce posypaly trochou hlíny a nechaly v domě vyklíčit. Připomínaly si tím, že už brzy se začne sít i na polích. Do Velikonoc jim obilíčko vyrostlo do správné výšky. Hospodyňky do něj položily pár vajíček a měly hezkou jarní ozdobu.

Velikonoční výzdoba domácností bývala hodně bohatá a obilíčko, které se doma zelenalo v květináči, bylo jen jednou z mnoha ozdob.

K těm dalším patřily posvěcené proutky kočiček.

Zajímavou ozdobou byl i vrkoč. Byla to zvláštní stavba z několika různě velkých věnců z těsta. Věnce se napichovaly nad sebe na špejle- od největšího, který ležel vespod, až po ten nejmenší úplně nahoře. Když se celý vrkoč sestavil, vypadal trošku jako pyramida.

Před Velikonocemi musel být celý dům také čistě uklizený a někdy dokonce vybílený vápnem. Takový úklid se nejčastěji dělával ve středu před Velikonocemi- říkalo se jí proto SAZOMETNÁ.

Svačinka/pauza cca 20-30min

Předčtenářská příprava

Pohádka

V jednom kurníku vzácná slepička seděla. Jen barevná vajíčka ta slepička snášela. V pondělí dávala modrá, ve středu zelená, v pátek krásná červená. Hospodář si drbe brady, za chvíli už ví si rady. Chtěl se na trh rychle vydat, všechna vejce draze prodat. Na trhu pán pyšně stojí, slípka v kleci, ta se bojí. Každý však chce vejce od ní, pánův měšec už se plní. Pán penízky v dlaních válí, těší se z nich jako malý.                                                                                                                                                                                                         Jenže- v kleci sedět celý den, snášet vejce, nesmět ven…. To je vážně věc moc zlá. A tak těžká chvíle na slepičku dolehla. Jako v chvílích starostí, když nám barva z tváře mizí, zmizela i z vajíček, vypadají jako cizí. Celá bílá- jako jiné. Co jen poví hospodář? Co je asi stane? Hospodář, ten dostal zlost. „Bílých vajec máme dost!“ Slepička ví, co je třeba. A vydá se na cestu, nový domov jde si hledat.  Nebyla to cesta dlouhá za vlídnými hospodáři, slepička je brzy našla a už se jí dobře daří. A když přišel klidný čas, objeví se barvy zas. Však si lidé povídají, že ta vzácná slepička zase začala snášet ta barevná vajíčka. A ten, kdo je nestihl získat, vzal si štětec, barvy. A aby si nemohl stýskat, sám si vejce barví.

  • O kom byla pohádka?
  • Čím byla slepička zvláštní?
  • Co s ní hospodář udělal?
  • Líbilo se to slepičce?
  • A co se potom stalo, když byla slepička moc smutná?
  • Líbilo se to hospodáři?
  • Kam slepička šla, když ji hospodář vyhnal?
  • Tam už se slepičce líbilo?

Environmentální výchova

SENÍ OSENÍ

Pomůcky: hlína, květináč (truhlík), hrst žita nebo pšenice

Postup:

Do květináče nasypte nejméně 5 cm silnou vrstvu zeminy. Na lehce urovnaný substrát vysejte obilí, jednotlivé obilky by měly být těsně vedle sebe, aby bylo osení pěkně husté. Poté je zasypete 2 cm vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a směřovalo co nejdéle vzhůru.

Pobyt a hra venku

OBĚD

Příprava a sklízení

ODPOČINEK

S pohádkou - https://soundcloud.com/vojt-ch-morava/polacek-edudant-a-francimor-1kapitola?fbclid=IwAR2io_GaBZFmlld7vqUuWXswt-t_fHYAzOmUapyv0HT7uiLqiCBORHzGTWs

Lektor spřátelené společnosti Děti a divadlo namluvil několikero pohádek pro děti a dospělé. Můžete dětem pohádku k odpočinku pustit J