Kontakt
Liška Bystrouška
+420 733 527 799
info@skolkabystrouska.cz
Zdibsko 163
250 67 Klecany

ÚTERÝ_17.3.

PDF VERZE - ÚTERÝ

Komunitní kruh

  1. Opakování znaků jara. Děti by měly již odpovídat na otázky rodičů z předešlého dne.
  2. Opakování básniček
  3. Počasí- vítr, déšť ….. pojmenovat obrázky viz. příloha POČASÍ. Kde se bere déšť? Proč je důležité, aby pršelo? Proč potřebujeme vodu? Proč potřebujeme sluníčko?  …
  4. Otázka dne: Co ses dnes naučil/a nového?

Ranní cvičení

Viz videa. z předešlého dne a nové video na FB níže (k tomu příloha s obrázkem Básnička_SLUNÍČKO)

Básnička:

Sluníčko se probudilo,

na oblohu vyskočilo.

Umylo se v ranní rose,

zamrkalo, protáhlo se.

Svačinka/pauza cca 20-30min

VÝTVARNÁ VÝCHOVA

Motivace - pohádka MRAK A KAPKY

Na obloze se proháněl jen tak sem a tam tmavě modrý mrak. Když ho to probíhání přestávalo bavit, řekl si: „Tak a teď už se pořádně zlobím, už mě to běhání sem a tam nebaví. Nechci čekat, až přijde můj čas, abych mohl ukázat moji sílu, co já umím. Já to chci už teď.“ Poslal tedy spát sluníčko do bělavých obláčků a zavolal si svoje kamarády. „Větře, větříčku!“ volal mrak.

Vítr právě otvíral oči ze spánku a slyší volání. „Kdo žádá moji pomoc?“ Ptá se. To už otevírá mrak dveře do větrné chaloupky a prosí. „Větře, větříčku, pomoz mi, prosím tě, abych se zvětšil. Já chci ukázat, co umím, co jsem se naučil, jak mohu pomoci světu. Chci ukázat, jak jsem velký, temný, dlouhý a co mám v břichu.“

„To jsi přišel právě včas, protože jsem se dobře vyspal a potřebuji si protáhnout záda. Honem jdeme na to.“ Pravil vítr. Větřík začal nejdříve povívat, pak pofukovat a nakonec se rozfoukal víc a víc. Mrak se tím zase zvětšoval, zvětšoval a nadouval a nadouval, až mu břicho začalo tmavnout a černat. To už mrak nevydržel a břicho mu prasklo. Začaly padat pomalu nejdříve malé kapky, pak větší a rychleji až se nakonec spustil takový liják.

Pršelo opravdu moc. Pršelo do zahrady, pršelo do polí, na lesy na domy na chodníky a do rybníků. Prostě pršelo všude. A lidé museli chodit s deštníky nebo pláštěnkami. Někteří také zmokli a jiní seděli doma za oknem a nemohli ven.

Když už to začalo skoro každému vadit, protože to trvalo dlouho a vody už bylo všude až, až, vzbudilo se sluníčko. Z bělavých obláčků volalo. „jejda, co jsem to provedlo, já jsem zaspalo! Teď je na zemi úplná pohroma. Jak dlouho se ten černý mrak tady roztahuje? Rychle za ním.“

Začalo rychle, co nejrychleji mohlo prodlužovat svoje paprsky a rozehřívat se, aby vše stačilo zachránit. Nejdříve se lekl déšť a rychle uzavřel svoje břicho, aby nekapala voda. Potom se schoval vítr do své větrné chaloupky a zavřel za sebou pořádně dveře. Řekl si: „přece se nenechám od sluníčka spálit.“

Všichni ostatní byli rádi, že zase sluníčko svítí.

Postup:

1. V příloze je vzor (DEŠTNÍK_VZOR), který vytisknete a:

a)      Starší děti necháte podle něj dítě deštník nakreslit samostatně. Neopravujte, nemusí to být perfektní. Musí to být jejich práce, ne vaše :)

b)      Menším dětem deštník obkreslíte.

2. Vybarvování – všichni samostatně. Nejlépe pastelkami. Sed u této práce musí být – nohy pod stolem, obě ruce na stole, lokty opřené a je potřeba opravovat úchop tužky.

3. Vystřihování (bez "nožičky" - tu si děti domalují na čtvrtce, až deštník nalepí):

a)      Předškoláci a starší děti samostatně.

b)      Menší děti s dopomocí.

4. Na čtvrtku pak děti udělají dětí voskovkami déšť a pak vybarví celou vodovkami – hodně světlounce modrá. Nalepí deštník a udělají na něm voskovkami také pár kapek (čárek).

Bonus: Ukázka výroby 3D deštníku :) viz FOTO NÁVOD

Pobyt a hra venku

OBĚD

Příprava a sklízení viz výše.

ODPOČINEK

Pohádka dle vlastního výběru – na téma počasí - na odpočinek.