Kontakt
Liška Bystrouška
+420 733 527 799
info@skolkabystrouska.cz
Zdibsko 163
250 67 Klecany

Rekonstrukce zahrady

Rekonstrukce zahrady pro účely environmentálního vzdělávání a výchovy proběhla v letech 2018-2020. Projekt rekonstrukce byl spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR.

Většinu prvků si děti ve školním roce 2019/2020 nemohly v plném rozsahu vyzkoušet z důvodu uzavření školky kvůli Covid 19. Nový školní rok začal 31. 8. 2020 a pro děti bylo vše nachystáno.

Venkovní pracovní stolečky a herní prvky jsou využívány téměř každý den. Stolečky ke zkoumání přírody, k řízené vzdělávací činnosti při pobytu na zahradě, ale i ke svačinkám na čerstvém vzduchu. Provazový balanční prvek využívají děti ke zlepšení hrubé motoriky a trénování správné koordinace těla. Jelikož jsou děti většinu času venku, slouží pro tyto účely výborně kompostovatelné WC. Dětské nářadí je využíváno téměř denně – v současné chvíli děti hrabou listí (listí hrabou ke kmenům stromů a to pak slouží jako útočiště po ježky a hmyz), plejí záhonky.

Na vodní prvek není vhodné počasí, nicméně tento herní prvek využívají děti i nyní a to za použití kuliček. Smyslový chodníček děti v září pečlivě vyplnily mechem, šiškami a jiným přírodním materiálem, aby si jej mohly užít na jaře, hned jak počasí dovolí.

Řada na skleník a pařeniště přijde na jaře 2021, kdy budeme chystat novou zahradnickou sezónu. I když skleník slouží přes zimu, jako útočiště pro naše králíky.  Pec na chleba využijeme pravděpodobně na podzim na pečené brambory.

Nádoba na vodu plně slouží svému účelu. Během chvíle jsme ze střechy nachytali neuvěřitelné množství vody, které děti využívají na zalévání vysazené zeleniny (rajčátka, papriky, okurky). Děti zalévají zeleninovou a bylinkovou zahradu dětskými konvičkami a v rámci Eko týmu si děti budou na nádrži i ukazovat, jak lze šetřit vodu „kohoutkovou“.

Výborně slouží i kompostér, na kterém se děti učí – co je možné na kompost dát a co ne a díky okénku mohou pozorovat, jak si takový kompostér, resp. příroda poradí s rozkladem přírodního odpadu.

Na jaře uvidíme, zdali budky osídlí noví nájemníci a pečlivě s dětmi sledujeme, zdali domečky pro ježky mají již nové obyvatele.

Ploty z proutí jim v současné chvíli slouží jako síť při přehazování balóny, na jaře k nim zasadíme hrášek a fazolky (pnoucí odrůdy zeleniny).

Vysazené stromy zlepšují klima zahrady směrem od hlavní silnice. Vzrostlé stromy mají rok života na naší zahradě a daří se jim. I je chodí dětičky zalévat. Těšíme se na přírodní stín, který nám tyto stromy snad již brzy dají.

Úžasně se nám osvědčili podzimní a jarní brigády pro rodiče. Rodiče i děti vždy přišli v hojném počtu a akce byla vždy do pozdních hodin. Za účasti všech se vždy zvládlo neuvěřitelné množství práce.

Všechny nové prvky umožňují dětem plnohodnotnější pobyt na zahradě, jsou povětšinou z přírodních materiálů a podněcují nejen cíleně vedený, ale i samostatný zájem o přírodu.

WEB-2